Az Aranyhomok Egyesület értékjáró sétákat szervez 2021 óta Kecskemét és térsége települések helyi értékeinek bemutatására. Az idei évtől újdonságként Kecskemét városrészeivel is alaposabban megismerkedhetnek a résztvevők.
2025. október 18-án szombaton Hetényegyházát keresték fel az érdeklődők. A szeles, felhős időjárás ellenére kb. 70 fő vett részt a túrán, akik közül néhányan kerékpárral érkeztek a programra.
A sétát Dr. Salacz László országgyűlési képviselő úr is megtisztelte jelenlétével, valamint Dr. Papp Zoltán önkormányzati képviselő úr is csatlakozott a csoporthoz.

Az első állomás az UNIVER Product Zrt. hetényegyházi üzeme volt. A nagy létszámra tekintettel két csoportban történt a gyártócsarnok és a létesítmények megtekintése.
Hamza Zsolt csomagolásfejlesztési menedzser egy érdekes előadáson bemutatta a szövetkezetből átalakult gyár történetét, kapacitásait. Az előadáson elhangzott, hogy nemcsak Közép-Európába szállítanak terméket, de az USA és Ausztrália boltjainak polcain is megtalálhatóak az Univer-készítmények.
Bartus Gábor telepvezető helyettes az üzemlátogatás során tájékoztatta a gyártás volumenéről is a megjelenteket. Erős Pistából percenként 125 üveget töltenek meg, s az egyéb termékekből évente 26 millió tubus készül a soron. Aki pedig a csípőset szereti, vigyázzon: a Haragos Pista négyszer erősebb Erős Pistánál!
A következő megálló a hetényegyházi Református Egyházközösség imaháza volt. Kádár Tamás György lelkipásztor röviden bemutatta a gyülekezet életét és közös imádság után mindenkinek hasznos útmutatót adott a Biblia olvasásához.
Az imaház után a Nyíri erdőben található Vackor Vár, az 1848/49-es Szulyovszky László-féle emlékmúzeum és a lombkoronasétány megtekintése következett. Itt a KEFAG Zrt.-től Madácsi Sándor erdészeti igazgató beszélt az erdő, az épületek múltjáról, jelentőségéről. Elhangzott, hogy nyáron gyerekzsivajtól hangos az erdei iskola, ahová örömmel járnak a kisdiákok. A bátrabbak felmehettek a 11,6 m magas kilátóba, s onnan gyönyörködhettek a látványban.
A hetényi Árpád-kori templomromnál Benkő István ismertette Hetényegyháza történelmét: először 1266-os oklevél említi a nevét, majd az 1456-s iratban Hetyegház megnevezéssel jelölik a területet. Kiderült, hogy a település nevében szereplő Hetény vezér létezéséről nincs írásos emlék. A szőlő és a gyümölcs fontos termék volt a település életében; Miklós Gyula kormánybiztos fogta össze a telepítési munkálatokat. Ennek keretében 50 házat építettek az érkezőknek azzal a feltétellel, hogy szőlőt kellett telepíteniük, azzal gazdálkodniuk. Emellett a közelben lévő kutatóintézetbe kellett eljárniuk napszámba.
Hetényegyháza több ismert személy kedvelt helye: Tamási Áron mellett Móricz Zsigmondnak annyira megtetszett a környék, hogy nagyobb földterületet is vásárolt. E birtokon állt a Móricz-fa. Sajnos a fa elpusztult, egy szelete emlékeztet a nagy íróra. Egy fiatal tölgyfa hirdeti tovább az író emlékét.
Bahget Iskander Kossuth-díjas fotóművész, Angelo Minuti szobrászművész és Walter Gábor fotóművész munkássága is kötődik a településhez.
A sétát a Kalmár Tanyán elfogyasztott ebéd zárta. A hűvös időben nagyon jól esett a gőzölgő babgulyás, amelyet a hangulatos rendezvényteremben fogyasztottak el a résztvevők.
Az Értékjáró séta sorozat idei évi utolsó állomása Katonatelep lesz november 15-én, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!

www.facebook.com/akegyesulet













